JAK ZAROBIĆ NA PISANIU?

Każdy, kto zamierza pisać, powinien zadać sobie pytanie, czy chce na tym zarabiać. Owszem, miło jest łączyć pasję z zarobkowaniem, bo wtedy praca mniej męczy, ale czy tak się da?


PISANIE TO INWESTYCJANa początek musisz zainwestować w laptopa. Na telefonie trudno będzie Ci pisać. Im pudło bardziej wypasione, tym droższe, ale to na pewno wiesz. Koszt między 2000 a 5000.

Teraz czas. Ja piszę w przeciętnym tempie, czyli 2 strony na godzinę. Żeby więc napisać 180 stron maszynopisu, potrzebuję około 90 godzin. Korekta, czyli ponowne czytanie i poprawki to kolejnych 50 godzin. Później przed wysyłką do wydawcy jakieś drobne poprawki ok. 10 godzin. Tekst po redakcji i naniesieniu poprawek to kolejne 30 godzin. W przybliżeniu na to wszystko potrzeba 180 godzin. Teraz każdą pomóżmy razy 50 zł, bo dobrze byłoby oprócz chleba kupić też masło i parówki, ale te z szynki. To daje 9000 zł. A jak dodasz do tego koszt laptopa, prądu, tuszu do drukarki i papieru, to wiesz, ile zainwestowałeś. Teraz podziel to przez 2 zł (średnio tyle oferuje wydawnictwo) i sprawdź, ile egzemplarzy książki musisz sprzedać, żeby zarobić na pokrycie kosztów. 

Jeśli piszesz już od kilku lat, to wiesz, jak wygląda rynek czytelniczy, ile pieniędzy bierze wydawnictwo, a, ile pochłania dystrybutor. Wiesz, że z jednej książki zostaje Ci 2-3 zł, więc na kokosy nie masz co liczyć. Chyba że piszesz 5 książek rocznie...

Na koniec dobra rada: Jeśli dopiero zaczynasz pisać, to na razie nie rzucaj pracy. Zawsze lepiej mieć co włożyć w garnek, a batalia z nieuczciwym wydawcą o to, żeby zapłacił, wymaga dużo energii oraz pieniędzy...

Komentarze

"Marzenia Kaliny" - trailer

"W sieci uczuć" - trailer

"Odroczone nadzieje"-trailer