Ostatnio zauważyłam, że powstaje coraz więcej powieści ukazujących życie w Auschwitz. Temat o tyle ważny, że kolejne pokolenia nie mają pojęcia, czym jest głód, męczeństwo i utrata człowieczeństwa. Ważne, by tego typu powieści dotykały też rzeczywistych wydarzeń, a autor potrafił namalować realne tło dla bohaterów.
Tatuaż to nie zawsze sztuka
Powieść Tatuażysta z Auschwitz to powieść, w której ukazane zostały losy Żyda trafiającego do piekła. Lale Sokolov, numer obozowy 32407, urodzony w 1916 r. w Krompachach na Słowacji 23 kwietnia 1942 roku trafia do Auschwitz. Trzy miesiące później zostaje pomocnikiem tatuażysty oznaczającego przybyłym do obozu zagłady numery na skórze.
Bohater szybko orientuje się w zasadach panujących w obozie. Musi wykonywać swoją pracę, by przeżyć i pomóc w tym innym. Na swojej drodze napotyka dziewczynę, w której się zakochuje. Od tego momentu musi zatroszczyć się też o nią.
Czytałem, zgadam się z Tobą. Jeszcze jest to, ze książka mija się z prawdą, a gdy powstaje film na podstawie, reżyser po swojemu przedstawia fakty i w ogóle już nic się nie zgadza.
OdpowiedzUsuńJa lubię mieć jasność. Jeśli powieść nie odpowiada faktom, to powinno być to zaznaczone, wtedy mam inne podejście.
Usuń