Sanitariuszka to powieść o kobietach niosących pomoc w szpitalach polowych i na ulicach walczącej Warszawy, które musiały zrezygnować z własnych planów i marzeń. Straciły poczucie bezpieczeństwa, dach nad głową, a nawet pożywienie, ale łudziły się, że mogą osiągną coś cenniejszego - WOLNOŚĆ.
W tamtych czasach przygotowanie sanitariuszek było wyjątkowo niebezpiecznym zadaniem, ponieważ nie było to legalne. Spotkania należało zachować w tajemnicy, żeby Niemcy nie zorientowali się, co się szykuje. Zajęcia miały na celu przygotowanie do niesienia pomocy rannym, dlatego wiedzę z zakresu medycyny przekazywali lekarze i pielęgniarki. Medycy uczyli opatrywać rany i właściwie reagować w chwili, gdy pojawi się wielu rannych żołnierzy.
Sanitariuszkami były kobiety, które wcześniej nie musiały mieć do czynienia z leczeniem chorych. To wieść o powstaniu zmotywowała je do tego, by podjąć przygotowania do niesienia pomocy rannym. Tym kobietom towarzyszyła ogromna determinacji i wiara w powodzenie przedsięwzięcia, jakim było powstanie. Często ryzykowały zdrowie oraz życie, by służyć wsparciem i pomocą rannym. Wyczerpane ilością pracy i brakiem jedzenia nie myślały o własnym życiu i osłaniały pacjentów w ostrzeliwanych szpitalach. Mimo beznadziejnej sytuacji do końca niosły pomoc potrzebującym.
Tu zamówisz powieść >>In.book.pl
Swego czasu sięgałam po książki o Powstaniu Warszawskim i osobach, które brały w nim udział. Jednak mam wrażenie, że czuję przesyt tym tematem, dlatego raczej nie mam w planach przeczytania książki o sanitariuszkach.
OdpowiedzUsuńNie ma sensu czytać na siłę. Ten temat trzeba czuć.
Usuń