"Nauczycielka z getta"

Podczas II wojny światowej młoda nauczycielka Laura, z miłości do męża pochodzenia żydowskiego, podejmuje drastyczną decyzję i dobrowolnie wkracza do łódzkiego getta. Nie ma pojęcia, na co się pisze. Wie jedno – kocha i nie potrafi żyć bez swojego świeżo poślubionego małżonka.

Powieść obyczajowa z historią w tle
W getcie dowiaduje się o tyranii, głodzie i śmierci. Każdego dnia Żydzi stłoczeni na małym kawałku ziemi umierają na jej oczach, a ona nie może temu zaradzić. Wycieńczająca, wielogodzinna praca i głód to codzienność, w której Polka stara się przetrwać, a przy tym zachęcać dzieci do nauki. To jest misja, którą stara się realizować bez względu na okoliczności. Na początku uczy w szkole, ale po jej zamknięciu kontynuuje naukę w domu. Tyle że stać na nią nielicznych Żydów, którzy jeszcze mają jakieś środki finansowe. Z czasem pieniądze potrzebne są na ważniejsze potrzeby – jedzenie.

Laura kocha rodzinę męża i robi wszystko, by ją ocalić, ale Naziści skutecznie jej to utrudniają, wsadzając jej męża do więzienia. Kobieta nie traci nadziei na ratowanie bliskich jej sercu osób.

Laura wybrała miłość i poszła tam, skąd każdy pragnął się wydostać. 

Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami w łódzkim getcie w czasie II wojny światowej. 

Pierwszy tom zatytułowany "Nauczycielka z getta".

Premiera 16 marca 2022 r. 


Obejrzyj:

1. "Nauczycielka z getta" - Wzruszająca historia miłości w niespokojnych czasach

2. "Nauczycielka z getta" - Historia łódzkiego getta

3. "Nauczycielka z getta" - O Laurze, głównej bohaterce powieści

4. "Nauczycielka z getta" - O Dawidzie, głównym bohaterze powieści


Przeczytaj:

Fragment powieści "Nauczycielka z getta"


Komentarze

  1. Mum_daughter_booklover18 kwietnia 2022 16:46

    Piękna, a zarazem smutna historia opisana na tle II Wojny Światowej . Przepełniona nadzieją na lepsze jutro.
    Ta opowieść jak dla mnie mogła jeszcze trwać przez kolejne 300 stron ❤️
    Z niecierpliwością czekam na dalsze losy bohaterów ❤️

    OdpowiedzUsuń
  2. Niesamowicie emocjonująca powieść o tym ile dzięki miłości człowiek potrafi przetrwać i tak naprawdę znieść. I choć w dzisiejszych czasach oraz tym co w koło się słyszy sięganie po literaturę wojenną jest coraz trudniejsze to takie powieści jak ta, umiejscowione w tych trudnych realiach historycznych są naprawdę bardzo potrzebne! Czekam na dalszy ciąg i gorąco polecam!

    OdpowiedzUsuń
  3. To piękna i poruszająca historia. Autorka ukazała marzenia bohaterów i co się z nimi dzieje w konfrontacji z wojną. Pomimo bardzo trudnych scen, które łamią serce, w książce jest też nadzieja na lepsze jutro. Aby przeżyć, trzeba mocno ufać, że zło zostanie pokonane, a dobro zwycięży. Trzeba tak czynić, aby nie zanurzyć się w beznadziei i rozpaczy. Serdecznie polecam tym, którzy jeszcze nie czytali.

    OdpowiedzUsuń
  4. "Nauczycielka z getta" to historia, która rozkruszyła moje serce na kawałki. To książka o odwadze i sile charakteru ludzi żyjących w getcie. Główna bohaterka Laura doświadczona brutalnie przez los nie poddaje się, jest empatyczna i pomaga innym. Przy życiu trzyma ją kromka chleba, miłość i nadzieja, że to zło musi się kiedyś skończyć. Książkę czyta się jednym tchem. Polecam i z niecierpliwością czekam na kontynuację.

    OdpowiedzUsuń
  5. Powieść zdobyła Moje serce i umysł. Jestem zachwycona fascynującą historią zmagań ludzi. Polecam każdemu przeczytac i zanurzyć się w tej literaturze.

    OdpowiedzUsuń
  6. "Nauczycielka z Getta" to historia o miłości, poświeceniu, życiu podczas wojny, ale również o nietraceniu nadziei na lepsze jutro. Ja jestem pod wrażeniem tej książki. Przeczytałam ją "na raz", bo tak mnie wciągnęła, że nie mogłam ani na chwilę się oderwać. Usiadłam pod wieczór i nawet nie wiem kiedy minęło tych kilka godzin, aż doszłam do zakończenia. Wiem, że są to postaci fikcyjne, ale te wydarzenia rozgrywają się na tle historycznym, a ja i tak wszystko przeżywałam.

    Nawet nie spodziewacie się ile się wydarzyło w tej książce!
    Nie zabraknie tutaj scen bardzo drastycznych i mocnych, ale również wesołych i miłosnych. Autorka wszystko tak zakończyła, że nie wiadomo czy spodziewać się kolejnej części, czy samemu sobie dopowiedzieć zakończenie. W tej odsłonie jeszcze bardziej podoba mi się twórczość Anety Krasińskiej! Oby więcej takich wspaniałych książek!

    OdpowiedzUsuń
  7. 31 sierpnia 1939 roku w Łodzi, Laura Kozłowska zaręczyła się z Dawidem Lewiatanem. Dziewczyna pracowała w szkole jako nauczycielka. Rozpoczęcia roku jednak nie było. Wybuchła wojna.
    Rozpoczęła się codzienna walka o przeżycie.
    Skromny ślub odbył się dzień przed końcem roku.
    Wkrótce potem Niemcy stworzyli getto dla ludności żydowskiej. Trafił tam między innymi Dawid. A Laura poszła dobrowolnie, do męża i jego bliskich. Uczyła dzieci w szkole dopóki funkcjonowała. W tych trudnych warunkach próbowali żyć na tyle normalnie, na ile było to możliwe. Starali się, bo się kochali. i chociaż wiele stracili, mieli siebie.

    Okrucieństwo nazistów widoczne było na każdym kroku, codziennie.

    Opowieść o miłości małżeńskiej, rodzicielskiej, braterskiej w niezwykle trudnym, wojennym czasie. O poświęceniu i oddaniu. O wierze i nadziei na lepsze jutro.

    Niedokończona...
    Wiem, że będzie ciąg dalszy.

    OdpowiedzUsuń
  8. Myślę, że nie muszę nikogo z Was przekonywać o wartości tej książki i zachęcać do jej przeczytania. Możecie mi wierzyć, że jej lektura wzbudzi w was wiele emocji i wzruszeń. Choć wszystko, o czym przeczytacie w powieści, jest fikcją literacką opartą na wydarzeniach historycznych, to nie zmienia to faktu, że los jej bohaterów mocno odciśnie się na waszym sercu. Wspólnie z nimi będziecie cierpieć, płakać. Poczujecie ich obawy, ale także będziecie czerpać radość z najkrótszych nawet chwil szczęścia. Ja czekam na więcej, bo zaczęło się naprawdę bardzo obiecująco.

    OdpowiedzUsuń
  9. „Nauczycielka z Getta“ to czysty dowód na to, że dla prawdziwej miłości człowiek jest w stanie zrobić wszystko, a nawet zrezygnować z własnego 'bezpieczeństwa', choć w tamtej chwili nic nie było czarno-białe i sama Laura nie wiedziała, czy w okupowanej przez Niemców Łodzi jest w stu procentach bezpieczna.

    OdpowiedzUsuń
  10. https://www.instagram.com/z_ksiazka_w_plecaku/18 września 2022 21:30

    Książka należy do tych, które ciężko odłożyć. Wciąga od pierwszych stron i zapada w pamięci na dłużej. Czuje się wiosenny klimat i marzenia młodych zakochanych, a następnie ból, strach i grozę, która nadchodzi wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Jest to powieść o miłości, oddaniu, marzeniach, ale również, wojnie i stracie. O tęsknocie za normalnością. Uczucia Laury do męża są tak silne, że czytelnik sam ich doznaje.
    Książkę bardzo polecam każdemu, kto lubi powieści łączące historię i romans. Książki o wojennym okrucieństwie i pięknej miłości, która przetrwa wszystko.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, dziękuję za odwiedziny. Będzie mi miło, jeśli po swojej wizycie pozostawisz tu kilka życzliwych dla mnie słów :)

"Marzenia Kaliny" - trailer

"W sieci uczuć" - trailer

"Odroczone nadzieje"-trailer