"W objęciach nazisty"

Maj 1939 roku. W Wolnym Mieście Gdańsku szerzy się propaganda niemiecka i naciski, by utrudnić życie ludności polskiej, żydowskiej i Kaszubom. Wszystko po to, by Niemcy odzyskali ziemie utracone po I wojnie światowej. Codzienne prześladowania, kolejne pobicia czy napaści nie dają szans Polakom na spokojne życie w mieście i jego okolicach.

Młoda Niemka - Nela Witt, mieszkanka Wolnego Miasta Gdańska, jest zakochana w niemieckim adwokacie – gorącym zwolenniku idei nazistowskich, wielbicielu Hitlera, angażującym się w sprawy polityczne. Podobnie postępuje ojciec Neli, senator w WMG, który nawet w domu nie unika tematów politycznych, zarażając swojego najstarszego syna miłością do faszyzmu.

Nela wychowuje się w domu przesiąkniętym ideologią faszystowską, ale sama nie zwraca na nią uwagi. Woli skupić się na życiu towarzysko – kulturalnym, bo choć z wykształcenia jest pielęgniarką, to ojciec nie pozwolił jej pracować. Dziewczyna kocha i chce być kochana, dlatego też marzy o ślubie, gdy jednak oficjalnie ogłasza zaręczyny, jej narzeczony upija się, a jego hamulce względem dziewczyny zupełnie puszczają. To pokazuje go w zupełnie nowym świetle i daje Neli do myślenia.

Kilka dni wcześniej poznała polskiego celnika, który został pobity przez młodych Niemców. Wtedy mu pomogła, ale miała inne sprawy na głowie. Kiedy jednak przypadkowo spotyka Iwa, chętnie z nim rozmawia i coraz bardziej dostrzega, w jakim świecie przyszło jej żyć. Bohaterowie zbliżają się do siebie, a Nela z coraz większą rezerwą podchodzi do zbliżającego się ślubu.

Jej narzeczony nie zawaha się dosadnie przypomnieć jej o zobowiązaniach względem niego i swojej rodziny. Nela zrozumie, że wpadła w sidła miłości i zobowiązań, z których trudno jej się wydostać.

Paradoksalnie w wybuchu wojny, dnia 1 września, Nela dopatruje się szansy na odmianę swojego losu…

PREMIERA I CZĘŚCI TRYLOGII 22 LUTEGO 2023 r. 

Komentarze

  1. Zaczytana A-ta20 lutego 2023 11:07

    Aneta Krasińska napisała piękną i wciągającą powieść. Autorka sprawnie i interesująco łączy trudną historię z ludzkim życiem nie pozostawiając czytelnika obojętnym. To bardzo dobry początek serii i z ciekawością będę wypatrywała kolejnego tomu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Córka pytała czy kupić mi kolejną książkę z wojną w tle. Szkoda że to dopiero pierwsza część. Wciąga i uzależnia. Gdańsk w sierpniu 1939 roku pokazany z zupełnie innej strony, takiej nie znałam. Bardzo smutna prawda. Ale warto czekać na ciąg dalszy. Pozdrawiam autorkę

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiosna 1939 roku w Wolnym Mieście Gdańsku to czas, kiedy propaganda niemiecka przybiera gwałtowny wymiar, coraz częstsze są ataki na ludność polską, niemiecką i żydowską, mające na celu utrudnienie im życia. Nękanie, szykany, pobicia czy odzieranie z godności pracowników państwowych to codzienność dużej liczby mieszkańców miasta, które niczym w kotle skupia w sobie nastroje różnych nacji.
    To właśnie tutaj żyje młoda Niemka - Nela Witt, córka prominentnego senatora, która ma wkrótce wyjść za mąż za niemieckiego adwokata, gorącego zwolennika idei nazistowskich. Nela wychowywana w domu nasiąkniętym nienawiścią do innych nacji, nie zauważa tego co się wokół niej dzieje, a politykiem w ogóle nie poświęca uwagi. Jej jedynym marzeniem jest poślubić narzeczonego i wieść wygodne życie pozbawione trosk.
    Przypadkowe poznanie celnika polskiego pochodzenia, Iwa, otwiera dziewczynie oczy nie tylko na sytuację polityczną w mieście, ale też na zachowanie narzeczonego, który wywołuje w niej coraz większy strach. Zaczyna do niej docierać, że świat i ludzie ją otaczający są zupełnie inni od tego, co jej wpajano w domu. Wybuch wojny burzy jej dotychczasowe życie, Nela staje na rozdrożu, rozdarta emocjami i uczuciami o jakich wcześniej nie miała pojęcia. Czy straszny czas, który nadchodzi odmieni jej los i da szansę na samodzielne pokierowanie swoim życiem? Czy zakazana miłość ma szansę na przetrwanie? Aneta Krasińska udowadnia, że powieści z historią w tle, poruszające bolesną tematykę II wojny światowej, są jej mocną stroną. Autorka umiejętnie żongluje emocjami czytelnika, porusza do głębi historiami opartymi na rzeczywistych wydarzeniach z życia w Wolnym Mieście Gdańsku a także skłania do refleksji nad sensem działań wojennych. Pokazuje, że w całym tym szaleństwie stworzonym przez człowieka ogarniętego nienawiścią, jest miejsce na miłość ponad podziałami, nawet wówczas gdy stoi się po przeciwnych stronach barykady.
    „W objęciach nazisty” to wzruszająca i momentami wstrząsająca opowieść o zakazanej miłości, i o marzeniach, do których realizacji wiedzie wyboista droga. To powieść, w której czuć już od pierwszych stron napięcie, niepokój i grozę nadciągających działań wojennych, obserwujemy narastający pomiędzy nacjami konflikt, a także coraz większe wpływy i umacnianie się zwolenników nazistowskiej ideologii.
    Aneta Krasińska poprzez zagmatwane losy bohaterów pokazuje trudną historię Wolnego Miasta Gdańska, miejsca, w którym mieszały się historia i tradycja Niemców, Polaków i Kaszubów. To właśnie tutaj rozpoczyna się jeden z najmroczniejszych i najtragiczniejszych rozdziałów w naszej historii, II wojna światowa, która porwie bohaterów w wir zmagań wojennych. Jak dalej potoczą się losy Neli i Iwa? Czekam z niecierpliwością na kolejny tom. ❤️

    OdpowiedzUsuń
  4. Gratuluję w dniu premiery 🌹 Aneta Krasińska - autorka Książkę przeczytałam ❤️ Jestem nią zachwycona. Trudne życie Polaków opisane w pięknej historii. Nauczyła mnie ona jak wyglądała codzienność w wolnym mieście Gdańsku. Na jakie "piekło" skazywani i narażeni byli mieszkańcy. To powieść która zostaje na długo w czytelniczym sercu. Po raz pierwszy zdecydowałam się przeczytać pierwszy tom serii nie czekając na kontynuację. Wcale tego nie żałuję. Bo wiem, że będzie ta historia czekała ze mną na ciąg dalszy. Tym bardziej, że Aneta Krasińska - autorka nadała moje nazwisko głównemu bohaterowi. Iwo Koźmiński to młody, szlachetny człowiek. Jestem bardzo ciekawa dalszych losów bohaterów. Dziękuję za piękny czas który spędziłam podczas czytania tej książki. Wydawnictwo Skarpa Warszawska

    OdpowiedzUsuń
  5. Katarzyna Arciszewska23 lutego 2023 15:14

    Wszystkich, którzy jeszcze się wahają, czy sięgnąć po tę powieść, zapewniam, że TAK! Bardzo warto! Trzeba pisać i czytać książki, w których odżywa powoli zapominana, choć wcale nie tak odległa od współczesnych czasów i realiów, historia.
    Poznajemy w powieści losy ludzi, uwikłanych w wydarzenia, które drastycznie zmieniają znany im świat. Dawni sąsiedzi stają się wrogami, bezwzględność cechuje nie tylko obcych, lecz także najbliższych, członków rodziny, w ludziach budzą się bestie.
    Autorka Aneta Krasińska - autorka opisuje swoich bohaterów i ich położenie bez ckliwości i emfazy, a jednak tak sugestywnie, że łzy cisną się do oczu.
    Pani Aneto, dziękuję za tę powieść i wzruszenia, które wywołała📖❤️. Dla mnie istotną rolę odgrywa też przestrzeń, gdzie rozgrywa się część akcji, ponieważ długo mieszkałam w Gdańsku i, mimo, że nie jestem gdańszczanką z urodzenia, to skomplikowana historia tego miasta i jego wielonarodowej ludności przed wojną jest mi bliska.

    OdpowiedzUsuń


  6. W OBJĘCIACH NAZISTY
    @aneta_krasinska_autorka
    @skarpawarszawska

    "Żydzi to brud, wszy i choroby, dlatego powinno się ich eliminować z naszego społeczeństwa. Nie ma tu miejsca ani dla nich, ani dla ich synagog."

    Autorka zabiera nas do 1939 roku. W Wolnym Mieście Gdańsk poznajemy młodą niemkę Nele Witt, która jest pełną optymizmu oraz radości życia kobietą. Już wkrótce ma zostać żoną adwokata, który jest gorącym zwolennikiem idei nazistowskich. Nela z dnia na dzień coraz lepiej poznaje narzeczonego, a pewne wydarzenie sprawia, że zaczyna się zastanawiać, czy aby na pewno podjęła właściwą decyzję? Czy to jest ten właściwy człowiek? I tylko dzięki wybuchowi wojny, jej ślub musi zostać przeniesiony na inny termin. A Nela dostaje szansę na odmianę swojego losu....

    #wobjęciachnazisty to fikcja literacka, a mimo to autorka napisała w sposób bardzo emocjonalny. Pokazuje nam trudy życia w tym ciężkim okresie, w szczególności Polaków i Żydów. Niestety ale w mieście było zdecydowanie więcej narodu niemieckiego. A ogromna większość była zwolennikami idei prowadzonej przez Hitlera. Autorka nakreśla nam ubóstwo, brak pożywienia a oprócz tego nękanie, zastraszanie, a nawet i przemoc. I to nie zależnie od wieku, od najmłodszych aż po osoby starsze. Okropny i brutalny czas dla wielu tysięcy niewinnych ludzi.
    I pomimo wielu strasznych rzeczy, wiem że były osoby, chociażby takie jak Nela, które próbowały pomoc tym biednym ludziom.
    Jak potoczą się dalsze losy bohaterów?
    Ja jestem bardzo ciekawa i mam nadzieję że będzie kontynuacja tej historii.

    Polecam Wam serdecznie 😘

    OdpowiedzUsuń
  7. Dziękuję,właśnie skończyłam czytać 1część i już nie mogę się doczekać dalszych pozycji, książka jest świetnie napisana i bardzo wciągająca , pozdrawiam serdecznie ☺️

    OdpowiedzUsuń
  8. #wobjęciachnazisty #recenzja @aneta_krasinska_autorka #współpracabarterowa z @skarpawarszawska
    Na każdą powieść Autorki zawsze bardzo czekam bo wiem że otrzymam historię która mnie zaciekawi,poruszy i skłoni do refleksji.Tak,też było i tym razem.Czytając historię Neli Witt,młodej Niemki która postanowiła przeciwstawić się scenariuszowi własnej przyszłości który nad nią "wisi"mocno zaciskałam kciuki,by nie odpuściła.Przygotowania do jej ślubu z Wilhelmem,zagorzałym nazistą,w którym wydaje się być zakochana trwają.Dochodzi jednak do pewnego incydentu,który zapala przysłowiową "lampkę ostrzegawczą" w jej głowie.Dociera do niej,że Will nie jest taki jak jej się wydawało,dostrzega dzielące ich różnice z którymi nie jest w stanie się pogodzić.Dziewczyna zaczyna wątpić w uczucia ukochanego.. być może on bardziej kocha koneksje i korzyści wiążące się z poślubieniem córki senatora,niż ją,pragnącą nieść pomoc WSZYSTKIM ludziom,pielęgniarką?A gdy pewnego dnia poznaje Iwa,młodego chłopaka,który myśli podobnie jak ona,przy którym nie boi się być sobą, jej serce zaczyna domagać się głosu.Ale czy ta znajomość ma prawo trwać,rozwijać się i wyjść na światło dzienne?Ona Niemka,córka senatora a on Polak,celnik walczący w obronie swego kraju.. Rok 1939 to trudny czas...Polacy, Żydzi,Kaszubi są bici,napadani i prześladowani a niemiecka propaganda"hula" na całego,wielbiąc wodzą Hitlera.Wybucha wojna,którą czuć było w powietrzu już od dawna...I właśnie wtedy Nela dostrzega swoją szansę...Postanawia zawalczyć o swoją przyszłość bo drugiej szansy przecież może nie być...Powieść jest fikcją literacką opartą na prawdziwych wydarzeniach ale kto wie...może gdzieś tam,kiedyś żyła jakaś Nela?Serdecznie polecam.💙

    OdpowiedzUsuń
  9. Zakochanawksiażkach199115 marca 2023 12:42

    To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki, poprzednie książki Anety ogromnie mi się podobały, dlatego nie mogłam przejść obojętnie obok najnowszej książki pisarki, czyli "W objęciach nazisty". Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki i przyjemny, co sprawia, że książkę czyta się naprawdę sprawnie, ja pochłonęłam ją w jeden poranek i nie odłożyłam książki póki nie przeczytałam ostatniego zdania. Fabuła została w bardzo interesujący sposób nakreślona, przemyślana i równie dobrze poprowadzona, a bohaterowie świetnie wykreowani. To postaci z którymi śmiało (mimo dzielących nas lat i okoliczności) moglibyśmy się utożsamić w wielu kwestiach, podzielając podobne troski i dylematy moralne. Tym razem autorka przenosi nas i swoich bohaterów do Wolnego Miasta Gdańsk, natomiast akcja powieści zaczyna rozgrywać się na kilka miesięcy przed rozpoczęciem II Wojny Światowej. Historia została przedstawiona z perspektywy Neli - młodej Niemki oraz Iwa - młodego Polaka pracującego w Gdańsku. Losy obojga przecinają się niespodziewanie i od tej chwili w życiu obojga postaci naprawdę wiele się zmienia. W szczególności w ogromnym stopniu spotkanie to wpływa na postawę, zachowanie oraz postrzeganie świata Neli Witt, która od tego momentu zaczyna baczniej przyglądać się temu co dzieje się wokół niej. Bardzo podobała mi się ta powoli zachodząca przemiana tej młodej kobiety - jej chęć pomocy innym niezaleznie od pochodzenia, niesamowita odwaga i poświęcenie dla większego dobra. Autorka w niezwykle interesujący, realistyczny i pobudzający wyobraźnię sposób opisuje wszystkie wydarzenia mające miejsce w tamtym okresie.. Nadal nie potrafię zrozumieć i zaakceptować zachowania niektórych ludzi,
    - tej podłości, wrogości i nienawiści.. Całą sobą chłonęłam wszystkie emocje towarzyszące bohaterom - martwiłam się, kibicowałam i wspierałam ich w każdej chwili. Chciałam by w końcu byli szczęśliwi.... Autorka serwuje tutaj takie zakończenie, że ja po prostu na już potrzebuję drugi tom! Jestem ogromnie ciekawa jak dalej potoczą się losy bohaterów, z czym przyjdzie im się jeszcze zmierzyć i jakie skutki i konsekwencje przyniosą ich decyzje i wybory! Cudownie spędziłam czas z tą książką! Ogromnie polecam!

    OdpowiedzUsuń
  10. zaczytanamoniaa15 marca 2023 22:00

    Nela to przykład kobiety, która tak po prostu chce żyć. Pragnie być kochana i marzy o założeniu rodziny. Nie jest typową Niemką jak na tamte czasy jeśli mogę tak to określić. Boli ją krzywda drugiego człowieka niezależnie od jego narodowości, nie zgadza się z poglądami ojca i narzeczonego, które są przesiąknięte nienawiścią. Nie rozumie skąd w ludziach tyle podłości i nikczemności. Nela swoją postawą zaskarbiła sobie moją sympatię.

    Niezwykła opowieść, której koniec nadchodzi zdecydowanie zbyt szybko pozostawiając czytelnika w nadziei, że w końcu wszystko się ułoży. Liczę na to, że już wkrótce będzie mi dane poznać dalsze losy bohaterów.

    OdpowiedzUsuń
  11. Autorka napisała historię, w której emocje wylewają się z każdej sceny. Ja mocno odczuwałam opisane wydarzenia. Strach, niepewność, dyskryminacja, szykany i poniżanie, to była codzienność dla ludności polskiej i żydowskiej. A do tego buta i poczucie wyższości nad innymi, który emanował od Niemców zapatrzonych w Hitlera, poraziło mnie. Przedstawiona historia przypomniała mi jak niewiele trzeba by porwać ludzi i zmanipulować ich. Wystarczy tylko w pięknych słowach stworzyć iluzję lepszego ja i pokazać, że inni nie zasługują na to by żyć, bo są gorsi racji pochodzenia czy nacji. A do tego pochwalać bezkarność i brutalność w imię lepszych celów. Brzmi znajomo?

    OdpowiedzUsuń
  12. W objęciach nazisty to świetna książka z historią w tle. Styl i język jest tak lekki i przyjemny, że czyta się bardzo płynnie. Losy Neli, młodej Niemki i Iwa młodego Polaka sprawiają, że nie można oderwać się od czytania. Historia dzieje się parę miesięcy przed II wojną światową w Wolnym Mieście Gdańsk. Spotkanie bohaterów powoduje, że od tej chwili w życiu obojga wiele się zmienia. Bardzo przeżywałam wszystkie emocje, rozterki bohaterów i już nie mogę doczekać się dalszej części. Gorąco polecam przeczytanie książki

    OdpowiedzUsuń
  13. Wielowątkowa, przejmująca opowieść, której akcja toczy się swoim rytmem i wywołuje ogromne emocje. Fabuła ciekawie poprowadzona, dopracowana w każdym szczególe, ukazuje pokomplikowane ludzkie losy w obliczu zbliżającego się wojennego zła. Niepodważalnym atutem powieści są bohaterowie, zróżnicowane osobowości, silne i słabe charaktery. Fikcja literacka współgra z prawdą historyczną. Nazistowska propaganda zbiera swoje żniwo, brutalne pobicia, szerząca się dyskryminacja, wandalizm, upadlanie, wyszydzanie. Nikt we Wolnym Mieście Gdańsk nie może czuć się bezpiecznie, w każdej dziedzinie życia narastają konflikty. Przejmujący obraz ludzi ich codzienności, którym przyszło żyć w strasznych czasach i którzy muszą się mierzyć z tym co nieuniknione. Trudne decyzje, dokonywane wybory i ich konsekwencje. Przytłaczająca, coraz bardziej niebezpieczna codzienność. Przemoc, nękanie, głód, coraz większa bieda. Walka o przetrwanie, wyraźnie czujemy niepokój i grozę nadciągającej pożogi.
    Trudna, mądra, emocjonująca opowieść. Daje do myślenia i skłania do refleksji. I to zakończenie... uch, z niecierpliwością czekam na dalsze losy naszych bohaterów. Bardzo polecam.

    OdpowiedzUsuń
  14. #opinia

    "W objęciach nazisty ", to moje kolejne i niezwykle udane spotkanie z piórem Anety Aneta Krasińska .
    Tym razem pisarka zabiera nas do Wolnego Miasta Gdańska. Jest maj 1939 rok. W Gdańsku szerzy się propaganda niemiecka, utrudniająca i uprzykrzająca życie ludności polskiej, kaszubskiej i żydowskiej.
    Nela Witt, młoda Niemka wiedzie sielskie i dostatnie życie. Jest zakochana w niemieckim adwokacie. Chłopak pnie się po szczeblach kariery zawodowej dzięki koneksji ojca Neli, z którą jest zaręczony. Ślepo zapatrzony w idee nazistowskie pogardza ludźmi.
    W życiu Neli pojawia się Iwo, pracujący w służbie celnej.
    Czy poznanie Iwa zmieni spojrzenie Neli na otaczający świat?
    Czy pozwoli jej dostrzec w narzeczonym to, czego do tej pory nie widziała?
    Czy ślub z nim będzie w dalszym ciągu jej marzeniem?
    Czy narzeczony da jej wybór?
    Czy Iwo odważy się Neli powiedzieć o swoich uczuciach?
    Czy wybuch wojny da Neli szansę na odmianę jej losu?
    Na te pytania i na wiele innych poznacie odpowiedź po przeczytaniu książki.
    Ta historia jest trudna, ale pełna emocji. Skłania do refleksji i do zastanowienia się. Pisarka poruszyła moje serce. Pokazała jak "ludzie ludziom zgotowali ten los". Szykany, nękania, pobicia i bieda były na porządku dziennym. Wystarczyło się znaleźć w nieodpowiednim miejscu i czasie.
    Autorka wykreowała w piękny sposób różne charaktery i ludzkie dylematy. W tym bezwzględnym świecie nie zabrakło ludzi wartościowych. To przyjaźń i miłość pozwalały przetrwać ten trudny czas. Pomimo okrucieństwa i nienawiści byl czas i determinacja w dążeniu do realizacji marzeń. Piękne i plastyczne opisy pozwoliły mi przenieść się do Gdańska i uczestniczyć w tych historycznych wydarzeniach. Razem z bohaterami literackimi przeżywałam ich strach, złość, niepewność i oburzenie .
    Książka napisana jest pięknym językiem a fabuła jest bardzo dynamiczna.
    Czekam z niecierpliwością na kontynuację.
    Polecam jej przeczytanie z całego ❤️

    OdpowiedzUsuń
  15. Aneta Krasińska zdecydowanie potrafi pisać wartościowe książki w których zawsze porusza jakieś ważne społeczne problemy. Tym razem możemy poznać historię propagandy niemieckiej, która pragnie utrudnić życie ludności polskiej, żydowskiej i kaszubskiej. Co ciekawe historię poznajemy z dwóch różnych punktów widzenia. Neli, czyli młodej Niemki, która tak naprawdę nigdy nie interesowała się tymi sprawami, pomimo tego, że była wychowywana w domu przesiąkniętym ideologią faszystowską oraz Iwa, polskiego mężczyzny, który nie może zrozumieć tego jak traktują ich Niemcy. Nela tak naprawdę wcześniej nie zwracała uwagi na zachowanie Niemców wobec obcych narodowości dopóki nie poznała Iwa. To właśnie on otworzył jej poniekąd oczy na to, jak bardzo niesprawiedliwie i upokarzająco są traktowani inni i do czego zdolni są Niemcy.

    Nasza główna bohaterka Nela jest młoda, kocha i pragnie być kochana. Ale im bardziej poznaje swojego narzeczonego, tym bardziej nie może uwierzyć jak bardzo pomyliła się co do tego człowieka. Człowieka dla którego nie są ważne uczucia drugiego człowieka, tylko jego pozycja społeczna. Wilhelm bowiem zawsze bierze to co chce, nie przejmując się konsekwencjami. Dziewczyna jest coraz bardziej zagubiona, nie chce już tego ślubu, jednak jej wybranek nie pozostawia jej wyboru. Jej odskocznią jest pomaganie rannym w szpitalu i dla niej nie ma znaczenia czy człowiek, któremu pomaga jest Niemcem czy też Polakiem. Jej serce nie może przejść obojętnie wobec ludzkiej krzywdy. Nela tak naprawdę nie ma wsparcia w nikim, bo nawet jej własna rodzina jest przekonana, że bierze ślub z najlepszą partią w mieście. Już naprawdę nie wie co ma zrobić. Dlatego kiedy wybucha wojna widzi szansę na odmianę własnego losu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, dziękuję za odwiedziny. Będzie mi miło, jeśli po swojej wizycie pozostawisz tu kilka życzliwych dla mnie słów :)

"Marzenia Kaliny" - trailer

"W sieci uczuć" - trailer

"Odroczone nadzieje"-trailer