"GUSTAW, NIE GUTEK!", CZYLI OPOWIEŚĆ (NIE TYLKO) TERAPEUTYCZNA DLA DZICI I DOROSŁYCH

Praca w szkole bywa stresująca, wyczerpująca, ale też inspirująca. I to właśnie poznanie oraz współpraca z dziećmi ze spektrum autyzmu obudziła we mnie chęć napisania opowiadania wyjaśniającego ich sposób postrzegania świata.  



Gustaw, nie Gutek! To powieść dla dzieci w wieku 7 – 12 lat, w której głównym bohaterem oraz narratorem jest Gustaw – dziesięcioletni chłopiec, u którego niedawno zdiagnozowano Zespół Aspergera. Chłopiec nie rozumie aluzji, żartów i przenośnego znaczenia słów, co sprawia, że popada w liczne tarapaty i choć sam się nie potrafi śmiać się z własnych wpadek, to czytelnik nie będzie miał z tym problemów.

Gutek ma starszą o trzy lata siostrę, która w ogóle nie rozumie jego problemów, gdyż koncentruje się na własnych. W końcu jest nastolatką i jej świat jest najważniejszy. Gustaw ma poczucie, że nikt nie rozumie jego „inności”, dlatego wymyśla sobie przyjaciela, którego nazywa As. Skrót pochodzi od nazwy schorzenia, na które cierpi. Nikt nie słyszy Asa i jego uwag, które Gustaw zwykle wykorzystuje w życiu, dlatego postrzegany jest jako dziecko krnąbrne, źle wychowane, opryskliwe, a nawet bezczelne.

Kolejno spotykane osoby pokazują, jak bardzo skomplikowane jest życie Gustawa, którego sposób myślenia i zachowanie odbiega od ogólnie przyjętych norm.  Na szczęście Gustaw nie przejmuje się tym, co mówią i myślą o nim inni i właśnie to sprawia, że nie zamyka się w sobie, tylko wciąż poznaje świat. Jego brak zahamowań w stosunku do ludzi i brak rozumienia społecznie obowiązujących zasad staje się przyczynkiem do opowiedzenia o zachowaniach typowych dla dzieci z Zespołem Aspergera. 

Książka ma w zabawy i przystępny sposób pokazać problemy osób cierpiących na Zespół Aspergera, który jest coraz częściej diagnozowany już u małych dzieci. Wciąż jednak jest to temat tabu i oprócz opracowań naukowych brakuje przykładów w literaturze dla najmłodszych, którzy powinni być uczeni tolerancji poprzez dostrzeżenie i zrozumienie „inności” innych.

PREMIERA czerwiec 2023 w Empik.Go

Komentarze

  1. Z opisu już wynika, że będzie to piękna i wartościowa bajka. Chętnie sama bym ją przeczytała.
    ~ Magda ~

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że takich książek brakuje, dlatego serdecznie ją polecam uwadze Czytelników :)

      Usuń
  2. Zapowiada się bardzo wartościowa książka. Pomoże zrozumieć problem.❤️

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, dziękuję za odwiedziny. Będzie mi miło, jeśli po swojej wizycie pozostawisz tu kilka życzliwych dla mnie słów :)

"Marzenia Kaliny" - trailer

"W sieci uczuć" - trailer

"Odroczone nadzieje"-trailer