Podróż bez książki nie wchodzi w grę i choć osobiście do czytania zabrałam kryminał Agaty Christy pt.: „A.B.C.”, to jednak modelką uczyniłam własną powieść, by mieć dodatkową pamiątkę z wyjazdu do wymarzonego miasta we Włoszech. Wymarzonego i to od bardzo dawna, bo od chwili, gdy po raz pierwszy przeczytałam powieść „Udręka i ekstaza” opisującą życie i twórczość jednego z najwybitniejszych ludzi renesansu, a po tym, co zobaczyłam na własne oczy, stwierdzam, że człowieka wszech czasów.
Dawid wykonany przez mistrza Michała Anioła. Dawid powstał w latach 1501-1504, gdy artysta ukończył Pietę dla Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Ale to właśnie Dawid przyniósł sławę niespełna 30-letniemu twórcy.
Plac przed Pałacem Medyceuszy. Pałac ufundowany przez Kosmę Medyceusza Starszego, głowę bogatej bankierskiej rodziny florenckiej. Rozpoczęcie budowy datowane na rok 1445.
Fontanna przy pałacu.
Most florenckich złotników.
Rzeźba w Ogrodzie różanym z widokiem na Florencję.
Katedra Duomo Santa Maria del Fiore. Budowę rozpoczęto w XIII wieku, na pozostałościach wcześniejszego kościoła. Kopułę stanowiącą największą dumę florentczyków ukończono w XV wieku, a fasadę w XIX wieku.
Katedra i dzwonnica Giotta. Na górę prowadzi 414 stopni. Na zewnątrz dzwonnica pokryta jest marmurem w kolorze białym, czerwonym i zielonym. Zdobią ja motywy geometryczne i kwiatowe. Pierwsze dwa poziomy ubogacają rzeźby z XIV i XV wieku.
Baptysterium San Giovanni (św. Jana). Ośmioboczny budynek w stylu romańskim stojący przed katedrą. Słynie z bogato zdobionych drzwi wschodnich nazywanych przez Michała Anioła „Drzwiami Raju”. Wnętrze pokryte mozaikami z XIII i XIV wieku.
Wyjątkowe tło sprawiło, że nie mogłam się oprzeć i zaszalałam z aparatem! Choć malować i rzeźbić nie potrafię, to w postawiłam na pozowanie ;)
Piękna pamiątka z wymarzonego wyjazdu 🥰
OdpowiedzUsuńTo prawda :)
Usuń