JAK WYDAĆ KSIĄŻKĘ?

Wydanie książki to marzenie wielu osób. Kto z początkujących pisarzy nie chciałby osiągnąć sukcesu na miarę Katarzyny Grocholi, Katarzyny Michalak czy Janusza Leona Wiśniewskiego? Od czegoś jednak trzeba zacząć...

PISANIE I WYDANIE















Pisanie

Oczywiście niczego nie wydasz, jeśli najpierw tego nie napiszesz. O pomysłach na pisanie wspominałam w poście o pisaniu od kuchni. Nie łudźcie się, że to jedynie relaks z nogami założonymi na biurko. Czasem to naprawdę harówka wymagająca mnóstwo cierpliwości i samodyscypliny. Jeśli więc zdecydujecie się podjąć wyzwanie i napisać powieść, to kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji o wydaniu

Wydanie

Wraz z rozwojem technologii są coraz większe możliwości samodzielnego wydania książki chociażby w postaci PDF. Ten rodzaj publikacji nie wymaga dużego nakładu finansowego. Jeśli jeszcze zrobisz porządną korektę i redakcję tekstu i masz ciekawe zdjęcie, które pasuje do treści i możesz je wykorzystać, wówczas koszt spada do minimum. Jeżeli jednak nie do końca sobie ufasz (a przy wydaniu pierwszej, a nawet drugiej i trzeciej książki to trudne), możesz skorzystać z pomocy bliskich ci osób. Na pewno masz wśród przyjaciół ludzi, którzy sami dużo czytają, mają lekkie pióro, ale przede wszystkim świeże i pozytywne spojrzenie na życie (takich trzymaj rękami i nogami, bo przy nich nie zapomnisz o optymizmie. W końcu wydanie książki ma być spełnieniem Twoich marzeń). 

Jeśli jednak chcesz zaufać fachowcom, to poszukaj wydawnictwa, które specjalizuje się w wydawaniu e-booków. Wiele wydawnictw robi to bezpłatnie. W zamian otrzymujesz procent ze sprzedaży. Jest też możliwość samodzielnego sfinansowania wydania tzw. self publishing. Wtedy najczęściej (choć musisz zachować czujność, bo są wydawnictwa, które najzwyczajniej w świecie naciągają autorów) masz 100% udziałów, czyli jesteś ich całkowitym właścicielem.

Zdecydowanie trudniej jest wydać książkę w wersji papierowej. To kosztowna transakcja i mam wrażenie, że wydawnictwa unikają inwestowania pieniędzy w nieznane nazwiska. Nawet jeśli napiszesz wybitny tekst, to wcale nie oznacza, że zostanie dostrzeżony. W końcu wydawca ma subiektywny gust i rzadko nagina swój profil do tego, co otrzyma od autora. Dlatego wyślij swoje dzieło do wielu wydawców i nie do rekinów rynku. Ci są zasypani tekstami autorów, z którymi współpracują na stałe. Jest wiele mniejszych wydawnictw, do których łatwiej dotrzeć, a później w nich zaistnieć. W końcu od czegoś trzeba zacząć. 

A później czekasz, czekasz, czekasz i w międzyczasie masz różne (nie zawsze pozytywne przemyślenia nt. swojego tekstu - blaski i cienie pracy autora).

Jeśli ten tekst pomógł Ci znaleźć odpowiedź na pytanie: Jak wydać książkę, podziel się nim i udostępnij go w mediach społecznościowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Pisanie od kuchni
Jak przygotować tekst przed wydaniem?

Komentarze

  1. Wydanie książki w wersji papierowej to zdecydowanie duże wyzwanie :/ O dużych wydawnictwach lepiej zapomnieć no i tak jak pisałaś trzeba uważać na ten self-publishing, żeby nie trafić na wydawnictwo, które nie interesuje się dalszymi poczynaniami autora. Są jeszcze inne wydawnictwa, które naprawde inwestują w debiuty. Przykładem jest Novae res. Od nich sporo wychodzi tytułów od nieznanych wcześniej autorów. Sama nie wiem czy zdecydowałabym się ostatecznie na wydanie książki. Narazie starczy mi blogowanie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Osobiście uważam, że blogowanie jest bezcennym źródłem szlifowania warsztatu i żałuję, że sam od tego nie zaczęłam i rzuciłam się na głęboką wodę, przeżywając wzloty i upadki. Rozumiem zatem, że niektórzy wolą blogowanie :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku, dziękuję za odwiedziny. Będzie mi miło, jeśli po swojej wizycie pozostawisz tu kilka życzliwych dla mnie słów :)

"Marzenia Kaliny" - trailer

"W sieci uczuć" - trailer

"Odroczone nadzieje"-trailer