"Finezja uczuć"


Akcja powieści rozgrywa się współcześnie w niewielkim podwarszawskim miasteczku, gdzie mieszka 35-letnia Alicja wraz z niewiele od niej starszym mężem - Adamem oraz ich dwoma synami. 


Wiodą typowe, nudne życie, w którym od dawna brakuje namiętności, ale przede wszystkim szczerości. Dni są podobne jeden do drugiego. Ona pracuje w dobrze prosperującej firmie jako księgowa, on jest kierownikiem jednego z działów w banku. Robi karierę i jest całkowicie pochłonięty obowiązkami służbowymi, choć z czasem okaże się, że nie tylko.... Łączy ich wspólny kredyt hipoteczny, który wzięli na budowę jej wymarzonego domku jednorodzinnego. Ona zajmuje się organizacją życia rodzinnego i cały wolny czas poświęca swoim synom, chcąc im zapewnić szczęście, którego nie zaznała jako dziecko wychowujące się w niepełnej rodzinie. Dzieciństwo rzutuje na całe jej dorosłe życie oraz na trudne relacje z apodyktyczną matką, która nie rozumie jej, przeciwnie nieustannie próbuje ją wychowywać... 

Ich młodszy syn - Franciszek przystępuje właśnie do komunii świętej. Wtedy Alicja poznaje księdza, który przygotowuje dzieci do przyjęcia sakramentu i jest miłośnikiem malarstwa. Swoją pasją z czasem zaraża kobietę, która jednocześnie zaczyna się gubić w swoich uczuciach. Podświadomie tęskni do miłości, choć nie chce niszczyć swojej rodziny, gdyż ten układ daje jej poczucie bezpieczeństwa i stabilizację finansową, a ponadto wpisuje się w jej dziecięce marzenia o pełnej rodzinie. 

Próbuje wytrwać w związku, nawet wtedy, gdy wszystko przemawia za tym, aby odeszła. Czuje się samotna, ale nikomu nie może zaufać. Z dnia na dzień ma coraz większe poczucie winy. Z czasem pojawia się dylemat moralny, gdyż jest świadoma, jak bardzo igra z wiarą, w której została wychowana. Waha się, czy jest w stanie unieść ogrom winy i odpowiedzialności, która na nią spadnie, jeśli zdecyduje się walczyć o szczęście. Ma świadomość tego, żyje w kraju, w którym panuje pseudo-moralność, a sąsiedzi karmią się plotkami i potrafią skutecznie uprzykrzać innym życie. 

W takim świecie przyszło Alicji walczyć o miłość nie tylko dla siebie...


FRAGMENT ROZDZIAŁU I  (wersja audio)
FRAGMENT ROZDZIAŁU II (wersja audio)
1 komentarz:

  1. Bardzo mały ten fragment, ale zachęca na pewno do poznania całej książki...

    OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku, dziękuję za odwiedziny. Będzie mi miło, jeśli pozostawisz tu kilka życzliwych dla mnie słów :)